جالب است بدانید بیش از ۹۰ درصد از تولیدات جهانی پتاس برای تغذیه گیاهان مصرف میشود. کشاورزان معمولاً قبل از کاشت محصولات KCL را روی سطح خاک در ردیف های کشت مورد استفاده قرار می‌دهند.

کاربر کود کلرید پتاسیم در کشاورزی


کلرید پتاسیم به خوبی در آب حل میشود و با آبیاری زمین های کشاورزی کودهای پتاس به ترکیبات محلول در خاک تبدیل می شوند که با افزایش دما انحلال پذیری آنها نیز افزایش می یابد. یکی از مزایای استفاده از کودهای کلرید پتاسیم در زمین های کشاورزی افزایش دسترسی گیاهان به سایر ترکیبات مفید مانند نیترات ها ، فسفات، کلسیم و آمینواسیدهای ضروری است.
با افزودن کلرید پتاسیم به خاک و جذب یون پتاسیم فعالیت مولکول های زیستی مانند آنزیم ها ، کاتالیست های شیمیایی ، نشاسته و قندها در فرایندهای سلولی گیاهان تنظیم شده و این مسئله به رشد و نمو مطلوب گیاه کمک خواهد کرد. یکی دیگر از اثرات مثبت کودهای پتاس تاثیر بر فتوسنتز گیاهان و جذب نور خورشید است که باعث سرسبزی بیشتر گیاهان خواهد شد. KcI همچنین به دلیل صرفه اقتصادی به عنوان ماده اولیه تولید کود پتاسیم سولفات مورد استفاده قرار می گیرد.

جالب است بدانید با اینکه حدود ۹۲ درصد کودهای پتاسیمی مصرفی جهان را کلرور پتاسیم به خود اختصاص می دهد د ولی وجود یون کلر در برخی کشت ها نظیر سیب زمینی مخصوصا هنگامی که مصرف سیب زمینی به صورت تازه مطرح نباشد ، مطلوب نیست زیرا وجود کلر اضافی در انتقال نشاسته در گیاه وقفه ایجاد کرده و عملکرد سیب زمینی را کاهش می دهد.
کود کلرید پتاسیم در سه گرید استاندارد ، درشت و دانه ای تولید و به بازار عرضه می شود. به طوری که دانه ها با اندازه ۰.۲ تا ۰.۸ میلی متر در گرید استاندارد ، با اندازه ۰.۸ تا ۲ میلیمتر گرید درشت و با اندازه ۱.۲ تا ۳.۵ میلی متر به عنوان گرید دانه ای دسته بندی می شود.

منابع خارجی تامین کننده کلروپتاس


۱- شرکت اورالکالی (Uralkali) شرکت برتر پتاس روسیه و همچنین یکی از پیشروترین تولید کنندگان پتاس در جهان است.
۲- شرکت پتاس ازبکستان (Uzkimyoimpeks) کارخانه پتاس دهقان آباد ازبکستان در حال حاضر پتاس را به طور عمده به کشورهای همسایه در آسیای مرکزی صادر می کند.
۳- شرکت پتاس بلاروس (Belaruskali) بزرگترین اپراتور صنعت کشور بلاروس است. از زمان خروج اورالکالی (MCX: URKA) از بلاروس در سال ۲۰۱۳ شریک سابق آن ، بلاروسکالی دولتی ، راهی سنگین برای بهبودی داشته است.
۴- شرکت عرب پتاس (Arab Potash Company) واقع در اردن ، تنها تولید کننده پتاس در منطقه عرب است. این کمک کرده است که اردن به عنوان یک تامین کننده اصلی پتاس برای هند و آسیا شناخته شود.

منابع در دسترس کلروپتاس در ایران


⦿ مجتمع پتاس خور اولین تولید کننده پتاس در ایران و دارای بزرگترین ذخایر پتاس در خاورمیانه می باشد. این مجتمع در کویر مرکزی ایران و در فاصله ۴۵۰ کیلومتری شرق مرکز استان اصفهان و حد فاصل ۳۰ کیلومتری شهرستان خوروبیابانک واقع شده است است و با هدف تولید سالانه ۵۰ هزار تن کلرید پتاسیم به عنوان کود شیمیایی و ۳۰۰ هزار تن کلرید سدیم جهت مصارف پتروشیمی ، خوراکی و دارویی و ۳۰ هزار تن هیدروکسید منیزیم به بهره برداری رسیده است.
⦿ کارخانه پتاس در منطقه طرود شاهرود اکتشاف تکمیلی پتاس در این منطقه به اتمام رسیده و گواهینامه کشف ذخیره معدنی پتاس صادر شده است.
⦿ شرکت صنعت آسیا به عنوان یکی از بزرگترین وارد کنندگان کلرید پتاسیم از روسیه و ازبکستان آمادگی خود را جهت تامین کلرید پتاسیم وارداتی برای دیگر شرکت ها اعلام می دارد.

درباره ما:

شرکت صنعت پتاس آسیا بزرگترین تولید کننده سولفات پتاسیم در ایران در سال ۱۳۹۰ با سرمایه ای بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد ريال و در زمینی به مساحت ۷۰۰۰۰ متر مربع تاسیس گردید. هدف از تاسیس شرکت تولید سالیانه ۲۰۰۰۰۰ تن کود شیمیایی سولفات پتاسیم و تامین نیاز داخلی کشاورزان و باغداران کشور بوده است.

دفتر مرکزی:

تهران، خیابان گاندی جنوبی، بین کوچه دوم و چهارم، پلاک ۶، طبقه اول، واحد ۱۲

۰۲۱-۸۸۸۸۶۰۳۶  |  ۰۲۱-۸۸۶۶۱۸۴۲

info@asiapotas.com

همه حقوق برای صنعت پتاس آسیا محفوظ است.

طراحی سایت: iigraphic studio

Privacy Preference Center