با آغاز تولید گسترده در انقلاب صنعتی ، هیدروکلریک اسید در صنایع شیمیایی به عنوان یک واکنشگر ناب در تولید مقیاس بزرگ وینیل کلرید برای پلاستیک وی.وی.سی و MDI/TDI برای پُلی اورتان مورد استفاده قرار گرفت. کاربری‌های زیادتری هم در مقیاس کوچک دارد که شامل خانه داری ، ساخت ژلاتین و دیگر افزودنی های غذایی، رسوب زدایی و چرم سازی می باشد. حدودا ۲۰ میلیون تن از هیدروکلریک اسید سالانه در جهان تولید می شود.

همچنین گفته می شود جابر بن حیان این اسید را کشف کرده است. از این اسید برای جرم گیری از سطوح مختلف استفاده می شود. هیدروکلریک اسید در معده نیز وجود دارد و به هضم غذا کمک می کند. تنفس بخار هیدروکلریک اسید خطرناک است و به دستگاه تنفسی آسیب می رساند و اگر قطره‌ای از آن بر روی پوست بدن بچکد تولید تاول حتی جراحت‌های عمیق میکند و در چنین مواردی باید بلافاصله با محلول قلیایی رقیق مانند محلول سودا یا جوش شیرین اثر اسید را خنثی کرد.

نظر به ضرورت حفظ سلامت محیط زیست در کنار فعالیتهای تولیدی ، این واحد تولیدی برای جلوگیری از آلایندگی هوا ، گازهای خروجی کوره های کارخانه را در یک فرایند شیمیایی به اسید کلریدریک مرغوب ۳۳% تبدیل می کند که ظرفیت سالانه آن افزون بر ۷۰,۰۰۰ تن است. اسید کلریدریک یا جوهر نمک (HCI) با درصد خلوص ۳۰-۳۳% (وزنی) در فرایند تولید سولفات پتاسیم فرآورده جانبی محسوب شده و به دلیل عدم وابستگی به سیاست‌های کلی بازار و صنایعی که تولید کننده این ماده به عنوان محصول اصلی می‌باشند، زمان استقلال در تعیین قیمت و سیاستگذاری فروش جهت این محصول نسبت به تامین آن برای صنایع مصرف کننده اقدام می گردد. لازم به ذکر است با توجه به روش تولید مانهایم و عدم استفاده از فلز در ساختار راکتورهای تولید ، امکان تولید اسید با کیفیت و با کمترین درصد آلودگی فلزی فراهم می گردد.

این شرکت به موازات تولید کود شیمیایی سولفات پتاسیم ، محصول جانبی اسید کلریدریک تولیدی را نیز جهت تامین نیاز شرکت های تولیدی نظیر فولاد سازی ها ، تولید کنندگان ژلاتین ، شوینده ها ، حفاری چاه نفت و سایر مصرف کنندگان ارسال نموده است.

تولید


هیدروکلریک اسید با حل شدن هیدروژن کلرید در آب تهیه می شود. هیدروژن کلرید را می‌توان با روش‌های گوناگونی تولید کرد و این یعنی راه‌های زیادی برای ساخت هیدروکلریک اسید موجود است. تولید مقیاس بزرگ هیدروکلریک تقریباً همیشه با تولید در مقیاس صنعتی دیگر مواد انجام می پذیرد.

ویژگی های اسید کلریدریک


خواص فیزیکی هیدروکلریک اسید ، مثل نقطه جوش و دمای ذوب ، چگالی و PH بستگی به غلظت یا مولاریته HCI در محلول آبی دارند که از خواص آب در غلظت های نزدیک به ۰٪ اسید تا مقادیر بخاری هیدروکلریک اسید در بیش از ۴۰٪ متغیر هستند.
هیدروکلریک اسید به عنوان مخلوط دوتایی (دو جزیی) از HCI و H2O آزئوتروپ نقطه جوش ثابتی در ۲۰.۲٪ HCI و ۱۰۸.۶ درجه سانتیگراد (۲۲۷ درجه فارنهایت) دارد. چهار نقطه اوتکتیک ثابت بلوری شدن برای هیدروکلریک اسید ، بین شکل های بلور HCI.H2O (٪60 HCI) و HCI.2H2O (%51 HCI) و HCI.3H2O (%41 HCI) و HCI.6H2O (%25 HCI) و یخ (%0 HCI) وجود دارد. همچنین نقطه ثابت اوتکتیک در ۲۴.۸٪ بین یخ و بلور HCI.3H2O موجود است.

برخی کاربردهای اسید کلریدریک


– در اسید شویی فولاد
– در تولید ترکیبات آلی
– در تولید ترکیبات غیر آلی
– در کنترل (PH) و خنثی سازی
– در بازسازی مبدل های یونی

برخی مشتریان ما:


درباره ما:

شرکت صنعت پتاس آسیا بزرگترین تولید کننده سولفات پتاسیم در ایران در سال ۱۳۹۰ با سرمایه ای بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد ريال و در زمینی به مساحت ۷۰۰۰۰ متر مربع تاسیس گردید. هدف از تاسیس شرکت تولید سالیانه ۲۰۰۰۰۰ تن کود شیمیایی سولفات پتاسیم و تامین نیاز داخلی کشاورزان و باغداران کشور بوده است.

دفتر مرکزی:

تهران، خیابان گاندی جنوبی، بین کوچه دوم و چهارم، پلاک ۶، طبقه اول، واحد ۱۲

۰۲۱-۸۸۸۸۶۰۳۶  |  ۰۲۱-۸۸۶۶۱۸۴۲

info@asiapotas.com

همه حقوق برای صنعت پتاس آسیا محفوظ است.

طراحی سایت: iigraphic studio

Privacy Preference Center